Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że na przełomie I i II kwartału 2022 roku ruszy program o nazwie „Ciepłe Mieszkanie”.
Na czym polega program „Ciepłe Mieszkanie”?
„Ciepłe Mieszkanie” jest to ogólnopolski program wspierający wymianę źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Program ten został stworzony w oparciu o programy pilotażowe prowadzone w Pszczynie (woj. Śląskie), w województwie zachodniopomorskim oraz dolnośląskim.
Do kogo jest skierowany?
„Ciepłe Mieszkanie” ma stanowić samodzielny i odrębny program, w związku z tym nie będzie elementem innego programu, jakim jest “Czyste Powietrze”.
Z informacji NFOŚiGW wynika, że środki z dotacji „Ciepłe Mieszkanie” będą mogli uzyskać właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych i wspólnoty mieszkaniowe.
Cel programu „Ciepłe Mieszkanie”
Głównym celem nowego programu będzie wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, które mogą zostać zamienione na:
- pompy ciepła,
- kotły gazowe,
- podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.
Ponadto program „Ciepłe Mieszkanie” ma wspierać takie działania termomodernizacyjne jak:
- wymiana okien i drzwi, dostosowująca je do obecnych standardów,
- wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
- zastosowanie wentylacji mechanicznej,
- przygotowanie dokumentacji projektowej.
Jaką kwotę dotacji można uzyskać?
Przedstawiciel NFOŚiGW poinformował, że kwota dofinansowania nowego programu „Ciepłe Mieszkanie” ma wynosić do 13 tys. zł (podstawowa dotacja) i do 26 tys. zł (podwyższona kwota dotacji) w przeliczeniu na jeden lokal.