Czyste Powietrze – obowiązkowy audyt dla pompy ciepła

Data publikacji: 2024-06-14

Zgodnie z zapowiedziami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził kilka zmian do programu Czyste Powietrze. Szczegóły poniżej.

Audyt energetyczny dla pompy ciepła

Od 14 czerwca 2024 r. jeśli w ramach dotacji „Czyste Powietrze” planowany jest zakup i montaż pompy ciepła należy obowiązkowo sporządzić audyt energetyczny dla przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Obowiązek dotyczy zarówno najpopularniejszych pomp ciepła typu powietrze/woda, jak również wszystkich innych, między innymi pomp gruntowych i powietrznych.

Ma to na celu lepsze dopasowanie pompy ciepła do budynku, przede wszystkim pod względem jej mocy i ograniczyć pojawiające się na rynku praktyki montażu przypadkowych urządzeń.

Przypominamy, że odpowiedni dobór urządzenia jest szczególnie ważny zwłaszcza w przypadku pomp ciepła. Dzięki temu może ona pracować w sposób wydajny i ekonomiczny, ograniczając zapotrzebowanie na energię do minimum, a także znacząco wzrośnie trwałość sprężarki.

Lista ZUM (zielonych urządzeń i materiałów)

Ponownie od 14 czerwca 2024 r. dotacja na pompę ciepła, ale też kocioł na pellet lub zgazowujący drewno będzie udzielana jedynie w przypadku, gdy urządzenie grzewcze wpisane jest na listę ZUM. Ma to zapewnić dofinansowanie jedynie dla urządzeń o odpowiedniej, potwierdzonej badaniami jakości.

Najwyższy poziom dofinansowania tylko dla jednej nieruchomości

Od 22 kwietnia 2024 r. w przypadku gdy planujemy termomodernizację ze wsparciem ”Czystego Powietrza” dla więcej niż jednego budynku / lokalu i kwalifikujemy się do skorzystania z najwyższego poziomu dofinansowania zostanie ono udzielone wyłącznie na jedną z nieruchomości. Pozostałe objęte zostaną jedynie podstawowym poziomem dofinansowania.

Szybki kontkat