Dlaczego rosną ceny za gaz i prąd?

Data publikacji: 2021-12-13

Rok 2021 obfitował w podwyżki, niestety podobny scenariusz czeka nas również w przyszłym roku. Już teraz docierają informacje, że dostawcy prądu oraz gazu planują kolejne, dwucyfrowe podniesienie cen i niestety nic nie wskazuje na to, że obecna sytuacja szybko ulegnie zmianie. Skąd te podwyżki? Co wpływa na cenę? A co najważniejsze jak można zmniejszyć wysokość rachunków za prąd i gaz? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Co wpływa na cenę energii elektrycznej

Wydawać by się mogło, że podwyżki za prąd są wymysłem ich dostawców. Nic bardziej mylnego. Ponieważ cena za 1 kWh uzależniona jest od wielu, bardzo różnych czynników. Są to między innymi:

  • emisja dwutlenku węgla – smog, czyli zanieczyszczenie powietrza ma znaczący wpływ na cenę energii. Dlaczego? Otóż firmy ponoszą opłaty związane z emisją CO2, a te wzrosły dwukrotnie w stosunku do początku roku 2021. Zabieg związany z opłatami ma na celu zachęcić firmy do przechodzenia na bardziej ekologiczne rozwiązania, czego skutkiem będzie mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery;
  • pandemia – liczne lockdowny sprawiły, że w wielu branżach pojawił się kryzys. Przez częste zamknięcia fabryk, wiele firm ma problemy z zapełnieniem swoich magazynów. Podobnie sytuacja wygląda z gazem oraz węglem. Wiele krajów w czasie pandemii wytrzymały lub znacząco ograniczyły wydobywanie tych surowców;
  • większy popyt na energię – spowodowany jest nie tylko okresem jesienno-zimowym. Wpływ na zwiększone zapotrzebowanie spowodowany jest między innymi pandemią. Zamknięcie zakładów pracy, szkół, czy przedszkoli sprawiła, że przebywając w domach ludzie zużywają więcej energii. Wynika to między innymi z pracy oraz nauki zdalnej;
  • wzrost ceny za gaz – gaz jest bardzo chętnie wybieranym surowcem do ogrzewania mieszkań oraz domów, jako bardziej ekologiczne rozwiązanie w porównaniu do węgla. Wyższe rachunki za gaz powiązane są ze wzrostem jego cen na Towarowej Giełdzie Energii. Głównym powodem tej sytuacji są braki gazu na rynku. Przykładowo Rosjanie ograniczyli jego eksport ze względu na większe zapotrzebowanie we własnym kraju;
  • wzrost ceny węgla – od kilku lat dążymy do korzystania z rozwiązań bardziej ekologicznych niż węgiel. Dlatego producenci systematycznie zmniejszali jego wydobycie. Jednak rosnące ceny za energię oraz gaz w porównaniu z jeszcze do niedawna przystępną ceną za węgiel spowodowały, że stał się on znów atrakcyjny. To z kolei spowodowało jego niedobór, a co za tym idzie podniesienie cen;
  • taryfa i dostawca – ceny za prąd uzależnione są również od wybranego przez Ciebie dostawcy. Powinieneś wiedzieć, że obowiązkiem największych dostawców prądu jest przedstawienie do akceptacji przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) każdorazowej zmiany dotyczącej ceny za prąd. Część dostawców została z tego obowiązku zwolniona, mają oni jednak obowiązek informowania swoich odbiorców o każdej zmianie. Wybierając dostawcę zwrócić uwagę na jaką taryfę podpisujesz umowę. Ponieważ cena prądu w każdej z nich jest inna. Możesz zdecydować się na taryfę jednostrefową (cena za prąd jest stała przez całą dobę) lub dwustrefową (cena za prąd uzależniona jest od pory dnia).

Jak można zmniejszyć rachunki za prąd i gaz

  1. Kup energooszczędne urządzenia AGD
    W każdym domu są sprzęty, których nie można wyłączyć. Jednym z nich jest na przykład lodówka. Duże AGD pobiera dużo prądu, dlatego bardzo ważne jest abyś zainwestował w te, które są najbardziej energooszczędne. Kupując nowy sprzęt (również RTV) zwracaj uwagę na oznaczenia. Produkty o wyższej klasie energetycznej pozwolą Ci również więcej zaoszczędzić, a to przełoży się na zawartość Twojego portfela.
  2. Wyłączaj urządzenia z trybu czuwania
    Tryb czuwania jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, musisz jednak pamiętać o tym, że jest on cichym pożeraczem prądu. Dlatego pamiętaj o tym, aby wyłączać z prądu za każdym razem wszystkie urządzenia z których nie korzystasz.
  3. Zadbaj o dobrą termoizolację domu
    Od kilku lat dużo mówi się o fotowoltaice, czy pompach ciepła. Jednak nie każdy wie o tym, że aby przynosiły one realne korzyści w postaci oszczędności, to budynek musi być właściwie zabezpieczony przed utratą ciepła. Dlatego zanim zaczniesz załatwiać formalności związane z instalacją fotowoltaiczną czy pompą ciepła przeprowadź z Termodiagnostyką badanie termowizyjne swojego budynku. Dzięki przeprowadzonemu badaniu będziesz wiedzieć, w jakiej kondycji jest Twój dom, co należy w nim poprawić oraz jak zniwelować mostki termiczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez dobrze ocieplonego domu, wszystkie Twoje starania związane z oszczędzaniem nie przyniosą pożądanych efektów.
    Pamiętaj, że jeśli chcesz ocieplić swój dom, możesz skorzystać ze wsparcia finansowego w takich programach jak Czyste Powietrze, STOP Smog, premii termomodernizacyjnej lub premii remontowej, a także wielu innych.
    W większości przypadków jednym z warunków uzyskania dofinansowania jest przeprowadzenie audytu energetycznego tj. kompleksowej analizy efektywności energetycznej budynku wskazującej miejsca kluczowe do jej poprawy oraz prezentującej oszczędności finansowe jakie dzięki zmianom uzyskasz.
  4. Zainstaluj panele fotowoltaiczne
    Instalacja fotowoltaiczna, to doskonały sposób na uniezależnienie się od dostawców prądu oraz gazu. A to z kolei oznacza, że nie będziesz się musiał martwić o podwyżki. Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych jest fakt, że jest to energia odnawialna, która nigdy się nie kończy. Nie wpływa ona również negatywnie na środowisko, dzięki czemu dokładasz swoją cegiełkę do walki ze smogiem. Pamiętaj, aby podczas montowania paneli fotowoltaicznych skorzystać z programu Czyste Powietrze lub innego gminnego programu, które zapewnia Ci częściowy zwrot kosztów związanych z inwestycją.
  5. Zamontuj pompę ciepła
    Równocześnie z montażem fotowoltaiki powinieneś zainwestować w pompę ciepła. Dlaczego? Otóż fotowoltaika i pompa ciepła, to duet idealny. Posiadanie pompy bez fotowoltaiki nie przyniesie Ci realnych oszczędności. Do uruchomienia pompy niezbędna jest energia elektryczna, to właśnie w tym czasie pompa generuje największe koszty. Posiadając instalację fotowoltaiczną znacząco je minimalizujesz. Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki oraz termomodernizacji możesz skorzystać między innymi z programu Czyste Powietrze czy Mój Prąd.

Zmniejsz rachunki za prąd i gaz z Termodiagnostyką

W najbliższym czasie opłaty za prąd i gaz nie zmniejszą się, wręcz przeciwnie – musimy się liczyć z dalszymi podwyżkami. Najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie wysokości opłat będzie odpowiednio ocieplony budynek. Dlatego, żeby osiągnąć realne oszczędności, powinieneś zacząć od podstaw, czyli od wykonania badania termowizyjnego swojego domu lub mieszkania.

Termodiagnostyka przeprowadzi kompleksowe badanie termowizyjne, łącznie z termowizją z drona, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy w Twoim domu znajdują się mostki termiczne lub miejsca przez które ucieka ciepło.

Czemu Termodiagnostyka? 

Korzystając z naszych usług bardzo dużo zyskujesz:

  • spersonalizowaną ofertę – każdy budynek jest inny, dlatego zakres działań jest zawsze indywidualnie ustalany z klientem i dostosowany do jego potrzeb;
  • konkurencyjną cenę – audyt termowizyjny mieszkania zaczyna się już od 169 zł, natomiast domu jednorodzinnego od 249 zł. Ceny pozostałych budynków są wyznaczane indywidualnie;
  • szczegółowy raport – po przeprowadzonym badaniu termowizyjnym, otrzymasz od nas szczegółowy raport;
  • profesjonalne podejście – cenimy sobie czas i pieniądze naszych klientów. Wykonywane przez nas usługi takie, jak: badanie termowizyjne, audyt remontowy, czy świadectwo charakterystyki energetycznej są na najwyższym poziomie;
  • indywidualna obsługa – każdy klient jest dla nas równie ważny, dlatego w momencie, gdy klient otrzyma od nas raport, jest on szczegółowo przez nas omawiany i objaśniany.

Świadectwa charakterystyki energetycznej wystawiamy na terenie całej Polski. W przypadku audytów oraz badań termowizyjnych działamy głównie na terenie województwa dolnośląskiego, jeżeli jednak chcesz skorzystać z naszych usług w innym regionie – nic straconego. Skontaktuj się z nami, a za darmo i bez zobowiązań wycenimy koszt interesującej Cię usługi.

Szybki kontkat