W ostatnich latach coraz więcej mówi się o różnego rodzaju dokumentach „energetycznych”. Ale co właściwie oznaczają te pojęcia i czy można używać ich wymiennie? Zapraszamy do lektury!
Podobne nazwy – podobne opracowania?
Odpowiadając krótko: podobne, ale nie takie same. Audyty energetyczne i charakterystyki energetyczne budynków (obie!) opracowywane są na podstawie podobnej metodologii. Służą jednak innym celom i mają odmienną formę. Teoretycznie wszyscy specjaliści zajmujący się jedną z powyższych usług powinni bez problemu być w stanie opracować pozostałe. Rzeczywistość pokazuje jednak, że sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje i warto jest stawiać na wykonawców z odpowiednim doświadczeniem.
Niestety na przestrzeni lat brak konsekwencji w stosowanym nazewnictwie doprowadził do znacznego zamieszania w opisach powyższych usług. Wpływ na to mieli z pewnością nie zawsze dobrze poinformowani copywriterzy, choć i sami wykonawcy mocno się do tego przysłużyli. Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji i jej wkład w tworzone współcześnie treści w sieci, z zasady karmiący się dostępnymi w niej informacjami, jedynie coraz wyraźniej zniekształca ten obraz.
Przejdźmy zatem do wyjaśnienia poszczególnych pojęć.
Świadectwo charakterystyki energetycznej
Inaczej świadectwo energetyczne, certyfikat energetyczny. Jest to dokument w swoim zamyśle służący do porównywania budynków lub ich części między sobą. Dobrą analogią są tu etykiety energetyczne znane ze sprzętów AGD (wkrótce upodobnią się do nich również formą).
Powstają na podstawie ściśle określonej metodologii, ograniczającej do minimum dowolność w ich opracowaniu (oczywiście mowa tu o rzetelnie zrealizowanych certyfikatach, a nie przez przypadkowe osoby, celowo lub nieświadomie podające nieprawdziwe informacje). Wykonywane jest wyłącznie dla wybudowanych obiektów, gotowych do eksploatacji i poświadcza stan istniejący. Co ważne świadectwo energetyczne musi zostać wygenerowane z Centralnego rejestru świadectw charakterystyki energetycznej, a tym samym w nim zarejestrowane i opatrzone indywidualnym numerem osoby je sporządzającej. Opracowania nie spełniające powyższych warunków nie są honorowane, a posługiwanie się nimi może wiązać się z wieloma konsekwencjami, z zarzutami karnymi włącznie.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne?
W większości przypadków zostaniemy o konieczności przedstawienia tego dokumentu odpowiednio wcześnie poinformowani. Są to przede wszystkim następujące sytuacje:
• Transakcje na rynku nieruchomości (sprzedaż i wynajem rożnego typu budynków lub ich części),
• Formalne zakończenie budowy,
• Uzyskanie dofinansowania do określonej inwestycji, np. pompy ciepła w programie Moje Ciepło.
Potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej? Zapoznaj się z naszą ofertą.
Projektowana charakterystyka energetyczna
Czyli charakterystyka energetyczna w projekcie budowlanym, często potocznie charakterystyka energetyczna. Jak nazwa wskazuje nie opisuje stanu obecnego, a przyszły, który zostanie osiągnięty po przeprowadzeniu prac budowlanych w sposób w niej opisany. Forma opracowania jest tu dużo bardziej dowolna. W obiegu znajdują się projekty z charakterystykami energetycznymi w formie krótkiego akapitu w opisie inwestycji, jak i kilkudziesięciostronicowe samodzielne opracowania. Co ważne w przypadku projektów gotowych ona również powinna zostać adaptowana do warunków lokalnych, ze względu na znaczny wpływ lokalizacji inwestycji na finalne zużycie energii w budynku. Podobnie jak w przypadku świadectw energetycznych warto upewnić się, że charakterystyka energetyczna w projekcie budowlanym została wykonana w sposób rzetelny, przez doświadczonego specjalistę. Pozwoli uniknąć to sytuacji, w której wskutek lekkomyślności lub celowych manipulacji w charakterystyce budynek pozornie wysokiej klasy energetycznej nie zostanie dopuszczony do użytku w związku z niespełnieniem aktualnych norm i przepisów.
Kiedy potrzebna jest projektowana charakterystyka energetyczna?
Niemal wyłącznie na etapie starania się o pozwolenie na budowę. Jeśli nie została opracowana na etapie tworzenia projektu budowlanego z dużym prawdopodobieństwem obowiązek jej dostarczenia spadnie na Inwestora.
Potrzebujesz opracować charakterystykę energetyczną do projektu budowlanego? Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą.
Audyt energetyczny
Inaczej audyt termomodernizacyjny. Ma wiele wspólnego z oboma powyższymi dokumentami, jednak nie charakterystyka energetyczna jest sercem tego opracowania. Zawartość tego dokumentu ponownie jest ściśle określona w formie karty audytu energetycznego.
Audyt energetyczny kompleksowo opisuje budynek w stanie istniejącym, analizując jego charakterystykę energetyczną, następnie określając jej zmiany po przeprowadzeniu określonych prac termomodernizacyjnych. Najważniejszym elementem audytu energetycznego jest wyznaczenie możliwych technicznie i ekonomicznie do wykonania usprawnień i wskazania tych z nich, które dadzą największy efekt – najkrótszy czas zwrotu z inwestycji – SPBT ale też inne, np. określony efekt oszczędności energii lub unikniętej emisji. Tu również warto zaufać tylko kompetentnym audytorom, posiadającym odpowiednie zaplecze merytoryczne i doświadczenie. W żadnym wypadku nie powinniśmy polegać na usługach prowadzonych wyłącznie on-line, bez jakichkolwiek oględzin obiektu. Wyznaczenie w ten sposób rozwiązań termomodernizacyjnych, które są w ogóle możliwe do przeprowadzenia jest w praktyce niemożliwe. Oczywiście z dużym prawdopodobieństwem dowiemy się o tym za późno.
Kiedy potrzebny jest audyt energetyczny?
W wielu przypadkach jego realizacja niezbędna jest do otrzymania dofinansowania do planowanej termomodernizacji, np. w programie Czyste Powietrze lub Ciepłe Mieszkanie.
Zlecają go również osoby świadomie podchodzące do modernizacji swojej nieruchomości, chcące przy zaangażowaniu własnych środków w Inwestycje uzyskać największe oszczędności finansowe na dalszej eksploatacji.
Chcesz wykonać audyt energetyczny dla Twojego domu? Odwiedź tę stronę i skontaktuj się z nami!
Czy to już wszystko?
Absolutnie nie. To tylko trzy opracowania, które Klienci indywidualni wykonują najczęściej. Oprócz wymienionych powyżej ważne i popularne są również inne, jak np.: audyty efektywności energetycznej, audyty energetyczne przedsiębiorstw, uproszczone audyty energetyczne, audyty remontowe, audyty fotowoltaiczne i inne. To jednak kolejne, obszerne tematy do omówienia w kolejnych wpisach.
Podsumowanie
Omówione w tym wpisie opracowania są potrzebne i wynikają z nich określone korzyści. Przede wszystkim pozwalają na obiektywne decyzje inwestycyjne. Choć nazwy tych usług brzmią podobnie, w praktyce wykonuje się je inaczej i służą innym celom. Warto o tym pamiętać zlecając ich wykonanie. Niestety obecnie w większości wypadków osoby określające siebie mianem audytorów energetycznych w praktyce nigdy nie wykonały żadnego audytu energetycznego, a zupełnie inne opracowania. Oczywiście jak w każdej branży istnieje ryzyko wybrania nierzetelnego wykonawcy, temat konsekwencji z tym związanych jest jednak dość obszerny i zostanie omówiony szerzej w innym wpisie.
Jeśli jesteście zainteresowani powyższymi usługami zapoznajcie się szerzej z naszą ofertą lub od razu skontaktujcie się z nami!