Czym jest audyt energetyczny?
Audyt energetyczny budynku (audyt termomodernizacyjny, audyt remontowy) – opracowywany jest w związku z rozpoczynaniem przedsięwzięć mających wpływ na zużycie energii w badanym budynku. Głównym celem audytu energetycznego jest poprawa charakterystyki energetycznej obiektu, która ma prowadzić do zmniejszenia rachunków za energię cieplną, ogrzanie ciepłej wody użytkowej, wentylacji czy klimatyzacji, a co za tym idzie – zredukować koszty utrzymania obiektu.
Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy, ale zapewnia szereg korzyści. Stawką są nie tylko możliwe oszczędności finansowe, lecz także dbałość o środowisko!
Kto powinien posiadać audyt energetyczny budynku (remontowy, termomodernizacyjny)?
Audyt energetyczny powinien posiadać każdy, kto:
- poszukuje możliwych rozwiązań technicznych służących podniesieniu standardu energetycznego budynku przy jednoczesnej maksymalizacji stopy zwrotu z inwestycji,
- poszukuje rozwiązań pozwalających poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię obniżyć koszt funkcjonowania budynku,
- chce otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie termomodernizacji. Wykonanie audytu energetycznego jest z reguły niezbędne przy ubieganiu się o dotację m.in. w Programie Czyste Powietrze lub o premię termomodernizacyjną czy premię remontową.
Zakres audytu energetycznego budynku
Zakres audytu energetycznego obejmuje przegrody, instalacje oraz urządzenia w budynku mające wpływ na zużycie energii. Zalicza się do nich m.in.:
- przegrody zewnętrzne tzn.: ściany, dachy, stropodachy, podłogi na gruncie,
- stolarka okienna i drzwiowa,
- źródła ciepła,
- systemy wentylacyjne,
- klimatyzacje,
- przygotowanie ciepłej wody użytkowej,
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych, czy źródeł ciepła wyższej sprawności bądź wpływie na środowisko (m.in. instalacja do spalania biomasy – kotły na pellet).
Audyt energetyczny budynku – zalety
- informacje o stanie technicznym budynku oraz jakie jego elementy najmocniej wpływają na koszty energii,
- zalecenia dotyczące zmian lub modernizacji w celu poprawy obecnego stanu oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji,
- wskazówki jakie rozwiązania techniczne należy zastosować,
- informacje o kosztach związanych z modernizacją oraz jej efektach, czyli oszczędnościach,
- wskazówki dotyczące źródeł finansowania, czyli ile środków własnych trzeba przeznaczyć na modernizację, w jakim stopniu można skorzystać z kredytu oraz o jaki rodzaj pomocy finansowej można się ubiegać (programy NFOŚiGW, samorządowe, regionalne, pomoc państwa).
Działamy na terenie całego województwa dolnośląskiego. Oferujemy również pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie.