Sporządzamy świadectwa charakterystyki energetycznej:
- domów jednorodzinnych,
- budynków wielorodzinnych,
- mieszkań i lokali mieszkalnych,
- lokali usługowych,
- budynków użyteczności publicznej.
Potrzebny Ci jest certyfikat energetyczny przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?
Chcesz skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła w programie „Moje Ciepło”?
Twój bank obniży Ci oprocentowanie kredytu jeśli przedstawisz certyfikat charakterystyki energetycznej?
Dowiedz się więcej poniżej lub skontaktuj się z nami już teraz!
Czym jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (świadectwo energetyczne, paszport energetyczny, certyfikat energetyczny) jest to dokument określający stopień zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji oraz klimatyzacji.
W przeciwieństwie do audytu energetycznego skupia się na ocenie stanu istniejącego, zamiast obliczać korzyści z planowanych modernizacji.
Jakie informacje zawiera charakterystyka energetyczna budynku?
Wzór formularza świadectwa charakterystyki energetycznej określony jest odpowiednimi przepisami oraz zależy od rodzaju nieruchomości (dla całego budynku bądź jego wydzielonej części). Pierwsza strona zawiera podstawowe informacje o obiekcie m.in. adres, rok budowy, powierzchnia użytkowa, obowiązkowo również fotografię obiektu. Najbardziej interesującymi wskaźnikami z punktu widzenia klienta, są wskaźniki EP, EK, EU i oznaczają kolejno:
- EP (energia pierwotna) – energia pozyskiwana bezpośrednio z zasobów naturalnych (odnawialnych i nieodnawialnych), czyli jej ilość potrzebna do pokrycia EK przez dostawcę energii,
- EK (energia końcowa) – rzeczywista ilość energii jaką należy zużyć na pokrycie zapotrzebowania na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w obiekcie (w przeciwieństwie do EU uwzględnia sprawność systemów i instalacji),
- EU (energia użytkowa) – ilość energii jaką należy dostarczyć na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w obiekcie.
Kolejne strony zawierają informacje dotyczące rodzajów źródeł energii oraz jej zużyciu, z podziałem na ich przeznaczenie (ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, chłodzenie, oświetlenie).
Ponadto w świadectwie charakterystyki energetycznej wyszczególnione są propozycje usprawnień mających na celu obniżenie zapotrzebowania budynku na energię, a tym samym oszczędności dla jego posiadacza lub nabywcy.
Kiedy potrzebne jest świadectwo energetyczne budynku?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla:
- budynków i lokali zbywanych na podstawie umowy sprzedaży,
- lokali zbywanych na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego prawa do lokalu,
- budynków i lokali wynajmowanych,
- budynków, w których powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów.
Jakie korzyści zapewnia certyfikat energetyczny domu / mieszkania?
- umożliwia określenie zużycia energii oraz kosztów eksploatacji budynku/lokalu w przyszłości,
- świadectwa energetyczne mają na celu zmniejszanie zużycia energii związanej z użytkowaniem obiektu,
- wykazanie potencjalnym nabywcom energooszczędności budynku, pozwoli to na uzyskanie wyższej ceny transakcji sprzedaży lub najmu proporcjonalnej do odpowiednio niższego zapotrzebowania na energię,
- zabezpieczenie interesów nabywcy lub najemcy na okoliczność wad ukrytych budynku lub lokalu,
- certyfikat charakterystyki energetycznej zawiera propozycje usprawnień mających na celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię końcową.
Ważność certyfikatu energetycznego
Świadectwa charakterystyki energetycznej są ważne przez 10 lat od daty ich sporządzenia. W sytuacji przeprowadzenia prac budowlano-instalacyjnych, które mają wpływ na zmianę charakterystyki energetycznej obiektu należy sporządzić nowy dokument.
Posiadamy uprawnienia potwierdzone wpisem do wykazu osób uprawnionych do ich sporządzania prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, oraz ubezpieczenie OC. Pracujemy zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej oraz obowiązującą od 9 marca 2015 r. ustawą o charakterystyce energetycznej budynków. Obliczenia wykonujemy zgodnie ze zaktualizowanymi Warunkami Technicznymi WT2021.
Potrzebujesz świadectwa energetycznego, a może jesteś zainteresowany pozostałymi usługami z naszej oferty? Nie czekaj, skontaktuj się z nami.